Основен

Склероза

Парацетамол или аспирин: което е по-добре?

Много хора се чудят какво е най-добре да се приеме за нормализиране на температурата - Парацетамол или Аспирин. При прием на двете лекарства има изразен хипотермичен и противовъзпалителен ефект, така че те се използват в борбата срещу настинки. В същото време те имат различни ефекти върху организма, имат различни противопоказания и нежелани реакции.

Парацетамол или Аспирин, използвани в борбата срещу настинки.

Характеристика на лекарствата

Въпреки подобен терапевтичен ефект, Аспиринът и Парацетамолът не са едно и също нещо. Лекарствата се различават по химичен състав, фармакологични свойства и степен на ефективност при различни патологии.

Парацетамол

Лекарството се предписва при вирусни и инфекциозни заболявания, които се характеризират с висока температура и втрисане. Парацетамолът е напълно безопасен за употреба. Единствените противопоказания за прием на таблетките са:

  • хроничен алкохолизъм,
  • I триместър на бременността,
  • повишена чувствителност на тъканите към структурни компоненти,
  • тежко чернодробно и бъбречно увреждане.

Лекарството се предлага под формата на кръгла бяла таблетка. Активното съединение е 500 mg парацетамол. За да се увеличи бионаличността, периода на действие и скоростта на абсорбция, химичният състав на таблетките се допълва с помощни компоненти:

  • магнезиев стеарат,
  • повидон,
  • млечна захар,
  • кроскармелоза натрий.

Терапевтичният ефект се проявява в рамките на 15-60 минути. През този период активното вещество има пряк ефект върху мозъка и инхибира синтеза на простагландини в хипоталамуса.

аспирин

Лекарството принадлежи към групата на нестероидните противовъзпалителни средства (НСПВС) и антитромбоцитни средства. Съставът на кръгли двойно изпъкнали таблетки с бял цвят включва 100 mg ацетилсалицилова киселина, която е активното вещество. За бързо усвояване на лекарството в тънките черва, съставът на лекарството се допълва с царевично нишесте и микрокристална целулоза.

Аспиринът се използва за облекчаване на болката и намаляване на треската при настинки..

Лекарството се приема за облекчаване на болката и намаляване на треската при настинки. В този случай, следните противопоказания за приемане на лекарството:

  • стомашно-чревна язва,
  • бронхиална астма, предизвикана от приема на салицилати,
  • диатеза,
  • индивидуална непоносимост към активни и спомагателни вещества,
  • бременност.

Не комбинирайте лекарството с метотрексат.

Сравнение на парацетамол и аспирин

И двете лекарства са високоефективни, потвърдени от постмаркетингови изследвания. Лекарствата без рецепта могат да се използват за самолечение за облекчаване на болката, премахване на треска и възпаление..

сходство

Аспиринът и Парацетамолът имат антипиретични, аналгетични и противовъзпалителни свойства. Поради подобен терапевтичен ефект, препаратите имат същите показания за употреба:

  • настинки вирусни заболявания,
  • топлина,
  • синдром на болка с различна етиология с лека до умерена тежест: главоболие и зъбобол, изгаряния, наранявания, миалгия, мигрена,
  • треска поради инфекциозни и възпалителни заболявания.

Каква е разликата

Препаратите се различават по химическата структура на не само спомагателни, но и активни съединения. Действието на Аспирин се основава на свойствата на ацетилсалициловата киселина (ASA). Терапевтичният ефект на Парацетамол зависи от едноименното активно вещество. Лекарствата се различават по механизма на действие:

  • ASA показва фармакологични свойства във фокуса на възпалението,
  • Парацетамолът има антипиретичен и обезболяващ ефект, поради ефекта върху централната нервна система.

Като противовъзпалителен и обезболяващ, Аспиринът е по-ефективен от Парацетамола. Терапевтичният ефект на ацетилсалициловата киселина продължава по-дълго. В същото време Парацетамолът няма отрицателен ефект върху стомашната лигавица и не предизвиква кървене.

Аспиринът принадлежи към категорията на НСПВС. В допълнение към антипиретичния ефект, ASA разрежда кръвта, поради което се използва активно в кардиологията и флебологията. Лекарството се предписва за лекарствена терапия с висока коагулация на кръвта, като мярка за предотвратяване на сърдечно-съдови патологии.

Парацетамолът е включен в групата на анилидите. За разлика от Аспирин, лекарството не влияе на кръвоносната система.

Парацетамолът няма отрицателен ефект върху стомашната лигавица и не предизвиква кървене.

Кое е по-евтино

Цената за опаковане на 10 таблетки Аспирин с дозировка 500 mg е 10 рубли. Цената на ефервесцентния продукт, който няма страничен ефект върху стомашно-чревния тракт, достига 300 рубли.

10 таблетки Парацетамол струва 40-50 рубли.

Какво е по-добре Парацетамол или Аспирин

Лекарствата се продават без рецепта, но се препоръчва да се консултирате с вашия лекар, преди да използвате лекарствата. Специалистът ще избере лекарство в зависимост от тежестта на заболяването, индивидуалните характеристики на пациента и наличието на противопоказания. При самолечение таблетките трябва да се приемат стриктно според приложените инструкции, за да не се навреди на тялото.

С гъбични заболявания

И двете лекарства нямат фунгицидни свойства, следователно не са в състояние да елиминират гъбична инфекция. Аспиринът и Парацетамолът могат да се приемат заедно с противогъбични лекарства като противовъзпалително и обезболяващо средство. Преди да вземете лекарства, консултирайте се с вашия лекар..

С настинка

При вирусни заболявания, придружени от висока температура и възпаление, Парацетамол е по-ефективен. За да постигнете антипиретичен ефект, трябва да изпиете 1 таблетка с почивка 2-3 часа. За възрастни пациенти и деца от 12 години можете да замените лекарството с Аспирин.

главоболие

За леко до умерено главоболие трябва да приемате Аспирин. Парацетамолът няма изразено обезболяващо действие. Възрастни пациенти трябва да приемат 1 таблетка ацетилсалицилова киселина.

Лекарството трябва да се измие с алкални течности, за да се сведе до минимум въздействието на аспирин върху стомашните лигавици..

С махмурлук

Парацетамолът е неефективен срещу симптоми на махмурлук. От силно главоболие приемането на 2 таблетки Аспирин ще помогне. Терапевтичният ефект ще продължи 1-3 часа, поради високата концентрация на етанол в кръвта. Алкохолът намалява обезболяващия ефект на лекарството. В този случай е важно да запомните, че лекарството ще създаде силно натоварване на чернодробните клетки. Хепатоцитите нямат време да неутрализират и отстранят етиловия алкохол.

Лекарствата няма да помогнат да се отървете от гадене, сухота в устата.

Мога ли да взема заедно

Аспиринът има добра съвместимост с Парацетамол. Последният има ефект върху центъра на терморегулацията в мозъка, но на практика не намалява възпалението. Ацетилсалициловата киселина, която има изразен противовъзпалителен ефект, може да компенсира този дефицит. Едновременното прилагане на лекарства в ниски дози помага за справяне с висока температура, умерена болка. Активните вещества на двете лекарства засилват взаимно терапевтичния ефект..

В същото време лекарите не препоръчват да се вземат лекарства заедно, защото рискът от странични ефекти се увеличава. Важно е да запомните, че Аспиринът има разрушителен ефект върху лигавиците на храносмилателната система и значително разрежда кръвта. Парацетамолът може да засили този ефект, което може да доведе до вътрешно кървене. Освен това приемането на двете лекарства има допълнителна тежест за бъбреците и черния дроб..

Дозов режим

Аспириновите таблетки са предназначени за перорална употреба след хранене. За да спрете болката и да облекчите симптомите на треска, ще трябва да приемате лекарството в единична доза от 500-1000 mg. Интервалът от време между употребата на лекарството трябва да бъде най-малко 4 часа. Максималната допустима доза на ден е 3000 mg или 6 таблетки. Можете да използвате лекарството като анестетик за 1 седмица, за да намалите температурата - не повече от 3 дни.

Парацетамол се предписва на пациенти от 12-годишна възраст с телесно тегло по-малко от 60 кг в единична доза от 500 mg. За деца до 3 месеца дозата за 1 доза се определя в размер на 10 mg за 1 kg тегло. На бебета от 3 до 12 месеца се предписват 60-120 mg. Деца от 1 до 5 години трябва да приемат 120-250 mg, от 6 до 1 години 250-500 mg. Таблетките трябва да се пият 4 пъти на ден. Продължителността на лечението е 5-7 дни. Максималната дневна доза не трябва да надвишава 4 g.

Прегледите на лекарите за Парацетамол и Аспирин

Алексей Сороков, терапевт, Рязан

Аспиринът и Парацетамолът се считат за най-безопасните OTC лекарства с антипиретичен ефект. При инфекциозни заболявания препоръчвам да приемате ацетилсалицилова киселина стриктно според инструкциите. Таблетките не трябва да се злоупотребяват. Във високи дози лекарството дразни стомашните лигавици, повишава риска от кървене. Когато се използва правилно, той бързо и ефективно облекчава болката, намалява треската и елиминира симптомите на треска. Парацетамолът има подобен ефект. Считам за безопасно за лечение на деца..

Сергей Каращенко, УНГ лекар, Уфа

Парацетамолът се справя добре с треската, има минимум странични ефекти, безопасен е за деца. Терапевтичният ефект се постига за 10-15 минути: човек започва да се поти обилно, температурата намалява. Не препоръчвам да приемате аспирин поради високия риск от развитие на нежелани реакции. Таблетките му се предлагат без ентерично покритие, следователно, ако се използва неправилно, лекарството има отрицателен ефект върху стените на стомаха. При високи дози е възможно кървене. Аспиринът помага за облекчаване на леко главоболие.

Мнение на пациента

Даниил Буров, 26-годишен, Саранск

Използвам и двете лекарства, само по различни начини. Аспиринът помага да се отървете от болката и острата болка. Приемам парацетамол при висока температура, не се страхувам да давам хапчета на дете на 5 години. Не използвам ацетилсалициловата киселина като антипиретик, защото се отразява негативно на състоянието на стомаха. Считам и двата лекарства за ефективни и евтини..

Полина Кравченко, 35 години, Москва

Приемам аспирин при настинки. Хапчетата добре понижават температурата и намаляват болката в гърлото. Забелязвам антипиретичен ефект в рамките на един час. Харесва ми достъпната цена - цената на 1 пакет е 10 рубли. Добре помага при болки в гърлото за дете на 14 години, но деца под 10 години не трябва да пият аспирин. Няма странични ефекти. Мисля, че парацетамолът е по-малко ефективен. Действа 2-3 часа, след което топлината се връща.

Аспирин или парацетамол: което е по-добро за болка и температура?

Парацетамол или аспирин: тези лекарства са сходни, но се различават по схемата, механизмите на действие, безопасността и ефективността при болка и температура.

Болката и треската често съпътстват наранявания и заболявания..

Тези състояния силно влияят на ежедневието на хората и изискват компетентно медицинско лечение..

Парацетамолът и аспиринът са едни от най-популярните антипиретични и аналгетични лекарства, предлагани в аптеките без лекарско предписание..

Парацетамол (ацетаминофен) принадлежи към групата на ненаркотичните болкоуспокояващи и антипиретици - аналгетици, антипиретици. Предлага се под формата на капсули, таблетки, супозитории, суспензии, сашета, както и под формата на / във въвеждането.

Известни марки: Efferalgan, Panadol, Rapidol, Milistan, Tsefekon.

Парацетамолът е част от многобройните комбинирани препарати за симптоматично лечение на настинки: Fervex, Pharmacitron, Coldrex и др..

Аспиринът (ацетилсалицилова киселина) принадлежи към групата на нестероидните противовъзпалителни средства или НСПВС. Има изразено антипиретично и умерено обезболяващо и противовъзпалително действие; предотвратява появата на кръвни съсиреци. Предлага се под формата на таблетки, няма форми за интравенозно приложение.

Известни марки: Aspirin-Bayer, Uppsarin, Asafen.

Ацетилсалициловата киселина може да се намери в комбинирани препарати, включително с ацетаминофен: цитрамон, цитропак, аскофен, аскопар и др..

Как работят парацетамол и аспирин?

И двете лекарства се използват за анестезия и понижаване на треската..

Те имат подобен механизъм на действие, действайки върху централната нервна система. Основните цели на двете лекарства са циклооксигенази и простагландини. Като блокира действието на простагландини в мозъка, парацетамол и аспирин ефективно нормализират телесната температура..

Каква е разликата между аспирин и парацетамол?

Първата разлика е, че парацетамолът няма почти никакъв противовъзпалителен ефект. Факт е, че в мускулите и други периферни тъкани на тялото действието на лекарството се блокира от специални ензими - пероксидази.

От една страна, поради това ние сме доволни само от централните ефекти - антипиретични и обезболяващи. От друга страна, поради липсата на вреден ефект върху лигавицата на стомаха и червата, парацетамол може да се приема с гастрит.

Втората разлика е, че аспиринът инхибира синтеза на тромбоксани, важни молекули за процеса на коагулация на кръвта. Следователно, продължителната употреба на малки дози от лекарството намалява риска от образуване на кръвни съсиреци (инфаркт на миокарда, исхемичен инсулт).

За разлика от парацетамола, аспиринът може да причини кървене..

Кога да приемате Аспирин (Upsarin)?

Лекарството може да се приема за облекчаване на болка и възпаление, причинени от ревматични състояния. Препоръчва се при мускулни болки, навяхвания, болки в гърба, главоболие, зъбобол, както и при болки по време на менструация.

Използва се при симптоми на грип и настинка само при възрастни.

В ниски дози се предписва за профилактика на кръвни съсиреци.

Кога да приемате парацетамол (Panadol)?

Кой не трябва да приема Упсарин?

Аспиринът може да причини проблеми като язва на стомашната лигавица, кървене, задушаване („аспиринова астма“), нарушена функция на черния дроб и бъбреците

Ацетилсалициловата киселина не се предписва на деца под 15 години!

• Свръхчувствителност към салицилати
• Астма, предизвикана от НСПВС и ацетилсалицилова киселина
• Условия, предразполагащи към кървене
• Остри стомашно-чревни язви
• Чернодробна или бъбречна недостатъчност
• Сърдечна недостатъчност

Аспиринът е опасен с дефицит на ензима глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа.

Кой не трябва да приема Панадол?

Парацетамолът е признат за най-безопасният от тази двойка. Когато се приема в обичайни дози, рядко причинява странични ефекти. Основният проблем е хепатотоксичният ефект - увреждане на черния дроб при прием на високи дози.

Лекарството се понася добре при астма, гастрит и стомашна язва..

В специални форми се предписва на деца от 2-месечна възраст!

• Алкохолизъм
• Тежки увреждания на черния дроб
• Чернодробна и бъбречна недостатъчност
• Кръвни заболявания (тежка анемия)
• Свръхчувствителност

Какво лекарство е безопасно по време на бременност и кърмене?

Потискането на синтеза на простагландини в периферните тъкани може да повлияе неблагоприятно върху развитието на ембриона и плода, така че приемането на НСПВС по време на бременност е нежелателно.

Аспиринът не трябва да се приема по време на бременност, особено през първия и втория триместър. През третия триместър ацетилсалициловата киселина може да причини преждевременно затваряне на артериоза на дуктуса и белодробна хипертония..

В края на бременността лекарството може да инхибира контракциите на матката.

При кърмене може да се приема аспирин, без да се превишават препоръчителните дози и продължителността на лечението. Лекарството преминава в кърмата в минимални количества. Негативните реакции от детето не са описани.

По време на бременност парацетамол може да се приема по всяко време, ако очакваната полза надвишава потенциалния риск. Изследванията in vivo не разкриват нарушено развитие на плода или отрицателен ефект върху майчиното тяло.

Парацетамолът за кърмене се счита за безопасен вариант за болка и температура, ако стриктно се спазват препоръчителните дози и продължителността на приложението.

Как да приемате парацетамол и аспирин?

Парацетамол (Панадол)

Тялото разгражда по-голямата част от стандартната доза парацетамол и го отделя с урината. Част от лекарството се трансформира в токсичен страничен продукт за черния дроб..

Ако приемате Panadol във високи дози или го комбинирате с други лекарства, съдържащи ацетаминофен, рискът за черния дроб се увеличава.

Средно здрав възрастен трябва да приема не повече от 4000 mg ацетаминофен на ден. За някои хора дозите от 3000 mg могат да причинят проблеми, така че не надвишавайте тази цифра..

Аспирин (Upsarin)

Възрастни и юноши над 15 години могат да приемат 300-900 mg ацетилсалицилова киселина на всеки 4-6 часа според нуждите.

Максималната дневна доза не трябва да надвишава 4000 mg.

Как аспиринът и парацетамолът се комбинират с други лекарства?

Възможни нежелани взаимодействия с парацетамол:

• Варфарин
• Изониазид
• Карбамазепин
• Фенобарбитал
• Фенитоин
• Дифлунизал

Имайте предвид, че аптеките продават стотици лекарства, съдържащи парацетамол в най-различни комбинации. Консултирайте се с Вашия лекар или фармацевт, за да не приемате тези лекарства едновременно.!

Възможни нежелани взаимодействия с аспирин:

• Метотрексат
• Диуретични лекарства
• АСЕ инхибитори (каптоприл, еналаприл и др.)
• Варфарин и други антикоагуланти
• Бета-блокери (атенолол, метопролол и др.)
• Други нестероидни противовъзпалителни средства
• Валпроева киселина (Depakine)
• Фенитоин и други.

И двете лекарства не се препоръчват за комбинация с алкохол.!

Какво е по-добре за болка и температура?

За болка на предпочитание, парацетамол поради по-добрия профил на безопасност.

Само ацетилсалициловата киселина има противовъзпалително действие.

Като антипиретик можете да изберете всяко лекарство, в зависимост от поносимостта. За бременни жени и деца под 15 години парацетамолът е лекарство №1.

При астма, гастрит, язва на стомаха, склонност към кървене или с антикоагулантна терапия парацетамолът е по-безопасен.

При тежки чернодробни заболявания е по-добре да приемате аспирин..

Константин Моканов: магистър по фармация и професионален медицински преводач

Могат ли парацетамол и аспирин да се използват заедно? Аспирин за възрастни

Дозировка и взаимодействие с други лекарства

Със сигурност всеки знае, че комбинацията от парацетамол кофеин се счита за най-ефективната комбинация. В тази комбинация лекарственият ефект действа няколко пъти по-продуктивно. Лекарството бързо намалява температурата и благодарение на кофеина концентрацията на лекарството в мозъка се увеличава. Обърнете внимание, че в допълнение към температурата, кофеинът дава на тялото енергия, необходима за борба с болестта..

Тази комбинация често се използва за лечение на ниско кръвно налягане и облекчаване на главоболие..

Кофеинът и Парацетамолът разширяват кръвоносните съдове и бързо облекчават болката. В допълнение, тези вещества се съдържат в повечето таблетки за отстраняване на висока температура.

Не по-малко ефективна е комбинацията от Парацетамол и Но-Шпа. Тези лекарства бързо намаляват телесната температура и облекчават главоболието, най-често с тази комбинация облекчават треската при децата. Парацетамолът ефективно се бори с топлината, а no-spa помага за облекчаване на спазма.

Сега да поговорим за Парацетамол и Аналгин. Това не е най-популярният лигамент, главно защото и двете лекарства играят еднаква роля. Поради това обикновено Analgin и Paracetamol се използват за подкожни инжекции. Не забравяйте, че тези лекарства не могат да се комбинират с други противовъзпалителни средства.

Парацетамол и Аспирин заедно с температурата се използват доста често, въпреки факта, че имат подобен механизъм на работа. Точно това Аспиринът помага да се направи кръвта по-течна. И не забравяйте, че Аспиринът има много противопоказания. Приемането на Парацетамол и Аспирин заедно с температурата е безполезно, изключението е високата температура, над 40 градуса. В противен случай е по-добре да не приемате тези лекарства заедно..

В допълнение, тази комбинация от таблетки има двоен ефект върху черния дроб и бъбреците, така че приемайте ги разумно.

Ибуфен и Парацетамол са идентични по действие, но съставът им е напълно различен. Струва си да се има предвид, че не можете да ги пиете едновременно, по-добре е първо да пиете Ибуфен, а след час - Парацетамол, след което можете да постигнете максимален ефект.

Нурофен и Парацетамол са отлична комбинация за облекчаване на топлината. Вярно е, че те също не могат да се пият заедно. След като приемете едно лекарство, трябва да издържите поне 2 часа, особено след като Нурофен действа много по-дълго от Парацетамол и ефектът от него е много по-стабилен.

Супрастин и Парацетамол са обичайната комбинация за всички хора с алергии. Супрастинът има антихистаминов ефект, а парацетамолът облекчава температурата. Това е много ефективна комбинация по време на треска, освен това супрастинът не позволява да се развият алергии, което е много важно за страдащите от алергия..

Тук можете да изберете цял списък от неприятни ефекти, вариращи от обрив и сърбеж, до подуване на лигавиците. В редки случаи се регистрират виене на свят, загуба в пространството, гадене и повръщане. Ако приемате лекарството повече от седмица в двойна доза, тогава може да се развие нефротоксичност, анемия, агранулоцитоза, левкопения, панцитопения и много други неприятни патологии. Но не се притеснявайте, ако приемете лекарството точно според инструкциите, не можете да се притеснявате за страничните ефекти.

Всички 3 лекарства се отнасят до ненаркотични аналгетици, нестероидни противовъзпалителни средства. Често се предписва комбинация от тези лекарства (триада), поради спецификата на техните ефекти.

Средната цена на Парацетамол е 30 рубли, Analgin е 23 рубли, Aspirin е 100 рубли..

Аспиринът за температура се предписва за възрастни и юноши от 15 години.

Аспиринът обикновено се приема на 0,5-1 таблетка. Максималната безопасна доза аспирин е 4 g, т.е. 8 таблетки по 0,5 g всяка, с интервал между употребата най-малко 4 часа. Аспиринът се приема след хранене и се отмива с много течности..

Избягвайте едновременната употреба на ацетилсалицилова киселина с алкохол - това може да причини стомашно кървене или тежки алергии.

Има и голям брой лекарства, които променят ефекта на аспирина или променят активността си, докато го приемате.

Ето защо, ако приемате други лекарства, консултирайте се с вашия лекар, за да избегнете негативни последици. Например, не се препоръчва прием на аспирин едновременно с хепарин, метатрексат, глюкокортикостероиди и много други лекарства..

Характеристика на парацетамол

Парацетамол се предписва при настинки, мигрена, болки в гърба, невралгия, артралгия, миалгия. Има антипиретични и не много изразени противовъзпалителни свойства.

Парацетамолът има антипиретични и не много изразени противовъзпалителни свойства.

Лекарството не се прилага за наркотични аналгетици, следователно не пристрастява при продължителна употреба. Прилага се:

  • с настинки;
  • при висока температура;
  • със симптоми на невралгия.

Парацетамол и Аспирин са лекарства, които понижават температурата, премахват симптомите на болка и спират възпалителните процеси.

Основната разлика между лекарството и други лекарства е ниската токсичност. Не засяга стомашната лигавица и може да се комбинира с други лекарства (Analgin или Papaverine).

Аналгетикът има следните свойства:

  • болкоуспокояващи;
  • антипиретични;
  • противовъзпалително.

Лекарството се предписва при наличие на лека или умерена болка от различен произход. Показания за прием са:

  • треска (поради вирусни заболявания, настинки);
  • костна или мускулна болка (с грип или ТОРС).

Парацетамол се предписва при наличие на лека или умерена болка от различен произход.

Инструментът се предписва при наличие на такива патологични състояния:

Какво се случва в тялото на децата?

Analgin е нестероидно лекарство с широк спектър от терапевтични ефекти, което има доста изразени антипиретични, спазмолитични, противовъзпалителни, аналгетични свойства. Използвайте го при фебрилни състояния, вирусни и респираторни заболявания, като анестетик при невралгия, радикулит, миозит, неврит.

Това е силно противовъзпалително лекарство, чието активно вещество е ацетилсалицилова киселина. Лекарството има следните характеристики:

  • премахва симптомите на болка;
  • облекчава подуването след наранявания;
  • премахва подпухналостта.
  1. Антипиретични свойства. Лекарството, действащо върху центъра за пренос на топлина, води до вазодилатация, което увеличава изпотяването, намалява температурата.
  2. Аналгетичен ефект. Лекарството действа върху медиатори в областта на възпалението и невроните на главния и гръбначния мозък.
  3. Антиагрегантно действие. Лекарството разрежда кръвта, което предотвратява развитието на кръвни съсиреци.
  4. Противовъзпалителен ефект. Съдовата пропускливост намалява и синтеза на възпалителни фактори се инхибира.

Ползата от Аспирин е, че помага много като обезболяващо, антипиретично и противовъзпалително средство. В по-ниски дози се използва за предотвратяване на развитието на съдови усложнения..

Днес тя е единствената разногласия, ефективността на която, когато се използва в острия период на исхемичен инсулт (мозъчен инфаркт), се подкрепя от медицина, основана на доказателства.

При редовна употреба рискът от рак на дебелото черво, както и рак на простатата, белите дробове, хранопровода и гърлото значително се намалява.

Важна характеристика на ползата от Аспирин е, че той необратимо инхибира СОХ, ензим, който участва в синтеза на тромбоксани и Pg. Действайки като ацетилиращо средство, ASA е прикрепен към остатъка от серин в активния център на COX ацетилната група. Това отличава лекарството от други НСПВС (по-специално от ибупрофен и диклофенак), които принадлежат към групата на обратими СОХ инхибитори..

Бодибилдърите използват комбинацията Аспирин-Кофеин-Бронхолитин като горелка за мазнини (тази смес се счита за прародител на всички мазнини горелки). Домакините намериха употребата на ASA в ежедневието: продуктът често се използва за премахване на петна от пот от бели дрехи и за поливане на почвата, засегната от гъбичките.

Аспиринът също намери ползи за цветята - натрошена таблетка се добавя към водата, когато искат да запазят отрязаните растения по-дълго.

Някои жени използват хапчето като противозачатъчен: хапчето се прилага интравагинално 10-15 минути преди ПА или го разтваря във вода и след това удря с получения разтвор. Ефективността на този метод за защита срещу бременност не е изследвана, но не се отрича правото на неговото съществуване от гинеколозите. В същото време лекарите отбелязват, че ефективността на такава контрацепция е само около 10%.

Ползите и вредите от Аспирин зависят от правилната употреба и спазване на инструкциите и въпреки големия брой полезни свойства, лекарството може да бъде вредно. Така че, потискането на COX активността провокира нарушение на целостта на стените на храносмилателния канал и е фактор за развитието на пептична язва.

Също така, опасен ASA може да бъде за деца под 12 години. Ако се използва в присъствието на дете с вирусна инфекция, лекарството може да причини синдром на Reye - заболяване, което представлява заплаха за живота на малки пациенти.

Развитието на синдрома е свързано с определени дефекти в гените, които контролират окисляването на мастните молекули в чернодробните клетки поради ензимите. Освен това синдромът на Reye може да бъде предизвикан от интоксикация на фона на активността на вируса. Ако децата имат подобен дефект, който не може да бъде открит с никакви тестове, на фона на настинка и висока температура, приемането на Аспирин може да провокира опасни симптоми. Невъзможно е да ги предскажете предварително и това е основният проблем.

В резултат на това плазмената концентрация на глюкоза рязко намалява, паралелно с това нивото на кетоновите тела се повишава, плазмените подкиселяват и мастните киселини се натрупват в черния дроб. Тези метаболитни промени водят до подуване на тъканите и органите, включително мозъка..

Децата стават летаргични, загубата на съзнание се формира успоредно с гърчове или първоначално има силна диария и повтарящо се повръщане, учестено дишане и сърцебиене, които постепенно се превръщат в нарушено съзнание. Типична парализа на крайниците, тежка мускулна хипотония, постепенно при децата се намалява дихателната честота и сърдечната честота, което заплашва със смърт. Първите подозрителни признаци при деца, ако приемат Аспирин с настинка, са причина за незабавна хоспитализация.

Лекарствата имат различни активни вещества и имат различен ефект. Analgin с метамизол натрий облекчава болката. Парацетамолът със същото активно вещество намалява топлината и премахва болката.

За да засилят и допълнят ефекта от употребата на всяко лекарство, лекарите предписват комбинирана доза. В резултат на това действието на антипиретичния компонент се увеличава и списъкът на нежеланите реакции се увеличава.

Дозировка и приложение

Лечението на ставите е показано за:

  • висока телесна температура;
  • мускулни и ставни болки;
  • възпалителен процес, предизвикан от хирургическа интервенция или инфекциозно заболяване;
  • зъбобол и главоболие.

Лечението на ставите е показано за болки в ставите..

Ставни лекарства са показани за зъбобол..

Лечението на ставите е показано при главоболие..

Едновременното приложение на лекарства е показано при висока телесна температура..

Съвместният прием не е разрешен в следните случаи:

  • бъбречна недостатъчност;
  • индивидуална непоносимост;
  • тиреотоксикоза;
  • инфаркт на миокарда;
  • бронхиална астма;
  • левкопения, анемия;
  • чернодробно заболяване
  • панкреатит, проблеми със стомашно-чревния тракт;
  • сърдечна недостатъчност;

Условия, при които се предписва смес:

  • цефалгия и мигрена;
  • мускулни и ставни болки;
  • зъбобол;
  • невралгия;
  • бъбречна колика;
  • JEWP;
  • дисменорея;
  • болка по време на менструация;
  • треска;
  • други видове болка, включително хронични и постоперативни.

Аспиринът заедно с Analgin и Paracetamol помагат за премахване на бъбречните колики.

Противопоказания за комбинирано лечение с лекарства:

  • индивидуална непоносимост към компоненти;
  • заболявания на белите дробове и бронхите;
  • чернодробни и бъбречни заболявания;
  • панкреатит, язва, гастрит и други стомашно-чревни заболявания;
  • проблеми с кръвообращението и образуването на кръв;
  • алкохолизъм;
  • бременност;
  • кърмене;
  • възраст до 3 месеца.

Парацетамол заедно с Аналгин и Аспирин не трябва да се приемат при проблеми с кръвообращението и образуването на кръв.

Аспиринът е лекарство, намаляващо треската. Често се използва в кардиологията, включително предписано за ревматизъм.

Противопоказанията за Аспирин са:

  • стомашни заболявания;
  • бронхиална астма;
  • бременност;
  • период на хранене;
  • алергия;
  • възраст на пациента до 4 години.

Парацетамолът е противопоказан при бъбречно или чернодробно увреждане.

Аспиринът трябва да се приема перорално след хранене, пиене на таблетки с много чиста вода (най-малко 200 мл).

За възрастни

При лечение на болка и треска се препоръчва приема на еднократна доза от лекарството в доза от 500 mg до 1000 mg. Максималната дневна доза е 3000 mg или 6 таблетки от 500 mg. За да вземете лекарството отново, е необходимо да се поддържа интервал от 4 часа.

Продължителността на терапията трябва да бъде не повече от 7 дни в случай на приемане на Аспирин като упойка и 3 дни като антипиретик.

За деца

За деца под 15 години приемането на Аспирин е строго противопоказано. Деца над 15 години имат право да приемат лекарството по същия начин, както възрастните пациенти.

По време на I и III триместър на бременността и по време на кърмене е забранено приемането на Аспирин. През II триместър лекарството трябва да се приема с повишено внимание при предварително изчисляване на индивидуалната дозировка.

Всеки антипиретик не се препоръчва няколко пъти на ден. По температура преценяваме състоянието на човек. И такова постоянно потискане на топлината създава фалшива картина. Лекарствата трябва да се приемат само ако тялото го изисква. Не забравяйте да следвате инструкциите..

Никога не сваляйте температурата, ако е под 38 градуса. Това състояние означава само, че тялото успешно се бори с инфекцията..

Ако топлината е много висока (трае по-дълго от 38), това означава трудно пренасяне на топлина. Това състояние може да бъде опасно. След това трябва да избършете тялото с вода. Ако е необходимо, лекарят предписва инжекции с лекарства, които намаляват способността на кръвта да образува кръвни съсиреци.

Антипиретичните лекарства е нежелателно да се приемат с антибактериални средства. В този случай е по-трудно да се каже колко добре е възстановяването..

Антибиотици могат да се дават при бактериални инфекции. Вирусните се лекуват с други средства. Вашият лекар ще определи какъв вид инфекция има вашето дете и какво трябва да се лекува..

Ако е необходимо да се използва лекарството по време на лактация, кърменето трябва да се прекрати..

Противопоказано през първия и третия триместър на бременността, е необходимо повишено внимание през втория триместър.

Кое е по-добро и каква е разликата между Парацетамол и Аспирин

Когато избирате лекарство, пациентът трябва да се съсредоточи върху естеството на заболяването. При вирусни заболявания е по-добре да се пие Парацетамол, а при бактериални процеси се препоръчва приема на Аспирин.

За да премахнете главоболието, е по-препоръчително да приемате ацетилсалицилова киселина. Салицилатът се абсорбира по-бързо в кръвообращението и по-ефективно се бори с топлината и топлината..

Разликата в лекарствата е тяхното влияние върху организма. Терапевтичният ефект на Аспирин е във фокуса на възпалението, а Парацетамолът действа чрез централната нервна система.

Противовъзпалителният ефект е по-силно изразен при Аспирин. Но ако човек страда от заболявания на стомаха или червата, трябва да се въздържате от приема на ацетилсалицилова киселина.

При вирусни заболявания е по-добре да се пие Парацетамол.

Изборът на лекарство зависи от много фактори:

  • естеството на заболяването (при вирусни инфекции ASA е противопоказан);
  • възрастта на пациента (на детето се предписва Парацетамол);
  • цели на терапията (намаляване на телесната температура или тромбоза, облекчаване на болка или възпаление).

За профилактика на сърдечно-съдови заболявания се използва ASA, който в малки дози намалява агрегацията, адхезията на тромбоцитите и тромбозата поради инхибиране на синтеза на тромбоксан А2 в тромбоцитите. Парацетамолът не притежава такива свойства.

Използването на лекарства за облекчаване на болката трябва да отчита естеството на болката. При ревматична болка и увреждане на периферните тъкани Парацетамол е неефективен, тъй като ефектът му е ограничен до централната нервна система. В такива случаи е по-добре да използвате ASA..

При температура

И двете лекарства са доста ефективни като антипиретик, но действието на Ацетилсалициловата киселина се проявява по-рано от ефекта от приема на Парацетамол. Ако пиретичната температура е причинена от вирусна инфекция, тогава се предписва Парацетамол, за да се изключат страничните ефекти от черния дроб. За намаляване на високата температура при деца с настинки се предписват лекарства, съдържащи парацетамол (дозировките трябва да се предписват от лекар въз основа на възрастта).

Analgin е антипиретик и аналгетик, който се предлага в няколко таблетки и ампули от няколко компании. В подходяща дозирана форма лекарството може да се използва при деца от раждането. Но в педиатрията се използва рядко, тъй като може да причини редица сериозни нежелани реакции..

Деца над 15 години могат едновременно да приемат Аналгин и Аспирин за понижаване на температурата..

По-често няма смисъл да се комбинират тези лекарства, тъй като те имат подобен ефект и не засилват ефекта един от друг.

Не се препоръчва лекарствата да се смесват с:

  • лигавични заболявания;
  • стомашно-чревни проблеми;
  • лоша коагулация на кръвта;
  • чернодробни и бъбречни заболявания.

При заболявания на бъбреците и черния дроб не се препоръчва да се смесват лекарства.

Как да приемате Аспирин и Парацетамол заедно

Всяко лекарство може да навреди на тялото. От съображения за безопасност не е необходимо да се занимавате със самолечение, но трябва да се свържете със специалист, който ще избере подходящите възможности за лечение.

С настинка

За лечение на настинки най-добрият вариант е Аспирин. Благодарение на активните му компоненти се установява терморегулация на тялото. Лекарството се консумира след хранене, а дневната му доза е 3 гр. Интервалът между дозите е 4 часа.

Парацетамолът може да се приема до 4 g на ден. Интервалът между приемите трябва да бъде най-малко 5 часа.

главоболие

Дозировката зависи от степента на болка. Дневната доза не може да надвишава 3 g.

Парацетамол таблетки до 500 mg се приемат 3-4 пъти на ден. Консумира се след хранене.

Сънливост - страничен ефект на лекарствата.

Даването на детето Аспиринът е строго забранено, защото медикаментите могат да причинят мозъчен оток.

Дозата Парацетамол се изчислява въз основа на теглото на детето. Лекарството се пие 2 часа след хранене. Измива се с вода.

В случай на спешно отделяне на топлина, средствата най-често се използват под формата на разтвор за интрамускулно приложение. В медицината съществува понятието „триада” - това е комбинация от 3 лекарства, когато се използва, ефектът настъпва незабавно и има продължителен ефект. В допълнение към Аспирин и Парацетамол, Analgin или No-Shpa се използват за облекчаване на съдови спазми. Дозировката се определя индивидуално, като стандартна - 2 mg от всяко средство.

Всички 3 продукта се предлагат под формата на таблетки. При комбинирано лечение трябва да спазвате правилата за приемане на отделно лекарство.

Характеристики на приема на Парацетамол:

  • възрастни и деца от 12 години - 1-2 таблетки до 4 пъти на ден (обща доза не повече от 4 g на ден);
  • деца от 6 до 12 години - 0,5-1 таблетка до 4 пъти на ден;
  • деца от 3 месеца до 6 години - 10 mg / kg.

Как да използвате Analgin:

  • възрастни - 1-2 таблетки 2-3 пъти на ден (не повече от 3 g на ден);
  • деца - 5-10 mg / kg 3-4 пъти.

Максималната продължителност на курс на лечение при лечение на деца е 3 дни.

Как да използвате Аспирин:

  • възрастни и деца от 15 години - 1-2 таблетки на всеки 4 часа (не повече от 3 g на ден);
  • деца под 15 години еднократна доза се изчислява индивидуално по препоръка на лекар.

Analgin може да се приема от възрастни - 1-2 таблетки 2-3 пъти на ден (не повече от 3 g на ден).

Всички лекарства трябва да се приемат след хранене..

Във всеки случай има нюанси на приема на тези лекарства..

С настинка

Триплексната терапия за настинка и грип е спешен вариант за възрастни, използва се еднократно в случай на силна горещина и ако продължава повече от 2 дни. Не се препоръчва употребата на лекарството при показатели под 38,5 ° C, тъй като това е естествена реакция на организма, който се опитва сам да се бори с болестта..

Триплексната терапия за настинка и грип е спешен вариант за възрастни, използван еднократно в случай на силна горещина и ако продължава повече от 2 дни.

Комбинацията от тези лекарства се дава на деца само в най-трудните случаи. Дозировката трябва да се определя единствено от педиатъра след преглед, като се вземе предвид възрастта и теглото на бебето. Analgin от 2 месеца до 3 години, детето не трябва да се приема, следователно е по-добре да му въведете антипиретични свещички - такова лекарство е нетоксично и ще действа достатъчно бързо.

От температура

Тази комбинация от лекарства може ефективно да намали температурата и да намали болката, ако други лекарства не доведат до резултати. Продължителната треска, когато колоната на термометъра неумолимо пълзи нагоре, може да доведе до конвулсии. Това критично състояние изисква спешни мерки и предприемане на триада, което преди пристигането на лекаря ще помогне за сваляне на температурата.

главоболие

Главоболието може да бъде знак за опасно заболяване. Ето защо, на първо място, трябва да разберете причината, поради която трябва да посетите медицинска институция и да се подложите на диагноза. За еднократно облекчаване на силна болка, възрастните могат да приемат 0,25-0,5 аналгин и 0,35-0,5 парацетамол.

Съвместен ефект

Комбинацията от всички 3 лекарства се използва в специални случаи, когато други лекарства не действат, изключително под наблюдението и по препоръка на лекар, тъй като е важно да изберете точната дозировка на лекарствата. Triplet помага за бързо намаляване на топлината, премахване на мускулни, главоболие и болки в ставите. Но честото използване на такава комбинация е нежелателно, тъй като това може да има отрицателен ефект върху организма..

Приемът на 2 лекарства едновременно е не само непрактичен, но и опасен за здравето. Натоварването на черния дроб и бъбреците се увеличава и това може да доведе до отравяне.

И двете вещества са част от Цитрамон, но концентрацията им в това лекарство е по-малка. Следователно, в този случай е възможно да ги вземете.

Съвременните фармаколози са разработили много отлични антипиретични лекарства. Ето най-често предписаните таблетки за температура при възрастни.

Списък на ефективни антипиретични лекарства:

Въпреки толкова голямо разнообразие от лекарства, почти всички те се базират на един от 4 компонента (или комбинация от тях):

  • ацетилсалицилова киселина;
  • парацетамол;
  • ибупрофен;
  • метамизол натрий.

Именно тези съставки определят ефективността на горните лекарства при висока температура..

специални инструкции

Ацетилсалициловата киселина намалява отделянето на пикочна киселина от тялото, което може да причини остър пристъп на подагра при податливи пациенти.

При продължителна употреба на лекарството периодично трябва да се прави общ кръвен тест и анализ на изпражненията за окултна кръв и да се следи функционалното състояние на черния дроб. Тъй като ацетилсалициловата киселина забавя коагулацията на кръвта, пациентът, ако има операция, трябва предварително да предупреди лекаря за приема на лекарството.

По време на лечението етанолът трябва да бъде прекратен (повишен риск от стомашно-чревно кървене).

Максималната продължителност на курса е 7 дни. Други специални инструкции:

  1. Не приемайте хапчета за остра коремна болка, докато не се установи причината.
  2. Терапията на деца под 5 години трябва да се провежда под строгото наблюдение на лекар.
  3. Деца под 2 години дават специални форми на лечение (за деца).

Приемането на триада при носене на бебе или кърмене е опасно. Категорично е забранено приема на сместа през първия триместър на бременността и 1,5 месеца преди раждането.

Детство

Комбинацията от 3 лекарства е разрешено да се използва в педиатрията.

Възраст в напреднала възраст

Triad може да бъде предписан за пациенти в напреднала възраст.

Дозировка и взаимодействие с други лекарства

Страничните ефекти могат да включват:

  • гадене;
  • сънливост;
  • анемия;
  • алергична реакция.

Ацетилсалициловата киселина, която е основният компонент на Аспирин, има силно влияние върху организма, инхибира веществата, участващи в възпалителния процес.

Тези лекарства могат да причинят:

  • изтощение;
  • вътрешно кървене;
  • алергии
  • нарушение на кръвообращението;
  • подуване на дихателните пътища;
  • анемия.

Парацетамол - инструкции за употреба, странични ефекти, начин на приложение

ПРИЛОЖЕНИЕ ЗА ПОКАЗВАНЕ НА АСПИРИНА

Нежелани реакции от приема на триада:

  • обрив;
  • подуване на тъканите;
  • анафилактичен шок;
  • Синдром на Лайъл;
  • Синдром на Стивънс-Джонсън;
  • хипотония;
  • нарушения в пикочно-половата система;
  • хипохро;
  • нарушения на черния дроб и бъбреците;
  • алергични реакции.

Мога ли да пия Аспирин след Парацетамол?

Парацетамолът е антипиретик и обикновено се предписва от лекар за понижаване на температурата в случай на вирусни заболявания; деца от 12 години могат да използват лекарството.

Трябва обаче да се има предвид, че ако едно дете тежи по-малко от 40 кг - Парацетамолът е забранен за него, тъй като за такова тегло е трудно да се изчисли дозировката и да се установи колко пъти на ден можете да пиете Парацетамол. Чести са случаите, когато лекуващият лекар предписва ректална и орална версия на лекарството.

Освен това в продажба има решения за подкожна инжекция, но те са признати за неефективни, тъй като първите две опции ви позволяват бързо да започнете да се борите с температурата.

Сега нека разберем колко пъти на ден можете да пиете Парацетамол за възрастни. Едновременно може да се приема само 1 грам лекарство, но максимум 4 таблетки на ден. Моля, обърнете внимание, когато решавате как да пиете Парацетамол при температура 39 градуса, тук нищо не се променя, на всеки пет часа приемате една таблетка, не по-често.

Парацетамолът е антипиретик, но трябва да го пиете само след хранене, но не веднага, не забравяйте да го пиете с вода. Ако човек отказва храна, мотивирайки това с липса на апетит, ние намаляваме дозировката поне 2 пъти, в противен случай гаденето неизбежно ще се появи. Ако използвате ректални супозитории, тогава няма такива ограничения за храната.

Струва си да запомните, че не можете да приемате лекарството повече от 1 седмица. Ако имате често срещана ТОРС или дори грип, тогава най-неприятните симптоми изчезват след няколко дни, температурата отслабва с 3 дни, а дискомфортът изчезва след 5 дни. Ако не сте били на уговорка за лекар и след седмица вашето благосъстояние не се е подобрило, не забравяйте да посетите лекаря, в противен случай рискът от развитие на усложнения и хронична форма на заболяването е голям.

Нека да разгледаме най-общо как да пием Парацетамол при температура 38 градуса:

  • Трябва да пиете таблетки в дозата, посочена в инструкциите, докато приемането на лекарството трябва да бъде спряно, след като топлината изчезне. Не забравяйте, че можете да приемате парацетамол само за седмица..
  • През деня е необходимо да приемате лекарството не повече от 4 пъти, дори ако температурата е спаднала, това е необходимо, за да фиксирате положителен резултат.

Лекарството може да се дава на малки деца, но е важно да се спазва дозировката и да се дава само при висока температура.

Максималната доза за дете е:

  • Кърмене - 120 mg.
  • Дете до 6 години - 250 mg.
  • Тийнейджър до 12 - до 500 мг.

Децата могат да пият лекарството до 4 пъти на ден, не забравяйте за интервала от 5 часа. При възрастни всичко е подобно, можете да пиете лекарството 4 пъти на ден с доза от 500 mg. Възрастните могат да пият лекарството без последствия в продължение на седмица, но децата са само на 3 дни. Изключително внимателно е да приемате Парацетамол за бременни жени, както и по време на кърмене. Преди да започнете да приемате лекарството, консултирайте се с вашия лекар, не забравяйте да прочетете за противопоказанията.

Такава техника е възможна, ако възрастният не спадне температура за дълго време. За да предотвратите предозиране, е по-добре да изчакате известно време след приема на първото лекарство.

Парацетамол и Аспирин заедно с температура: как да се комбинира лекарството с други лекарства

Токсичността на НСПВС се усилва чрез комбинираната употреба на няколко лекарства от една и съща група. Комбинацията с други лекарства е приемлива, но е възможно да се засили или отслаби действието на активните вещества от триадата.

  • гадене;
  • повръщане
  • болка в епигастралния регион;
  • хипотония;
  • задържане на урина;
  • объркване на съзнанието;
  • увреждане на слуха и зрението;
  • проблеми с дишането
  • крампи
  • сънливост.

Лечение: почистете храносмилателния тракт с повръщане и слабително, изплакнете стомаха, вземете активен въглен. Отидете в болницата за по-нататъшно възстановяване.

Ако е необходимо, можете да замените Аспирин с аналог на активното вещество - това са лекарства:

  1. Аспирин Кардио,
  2. ASK-Cardio,
  3. Uppsarin Upps,
  4. Ацетилсалицилова киселина,
  5. Aspicore,
  6. Aspinat,
  7. Acecardol,
  8. Taspir,
  9. Тромбо АСС,
  10. Sanovask.

При избора на аналози е важно да се разбере, че инструкциите за употреба на Аспирин, цената и отзивите за лекарства с подобни ефекти не се прилагат. Важно е да получите консултация с лекар и да не извършвате независима промяна на лекарството.

Да се ​​съхранява на сухо място при температура, която не надвишава 30 ° C. Срок на годност е 5 години. Условия за отпуск в аптеката - без рецепта.

Разтворими таблетки: вътре, предварително разтворени в малко количество вода, 400-800 mg 2-3 пъти на ден (не повече от 6 g). При остър ревматизъм - 100 mg / kg / ден в 5-6 дози.

Таблетките, съдържащи ASA в дози над 325 mg (400-500 mg), са предназначени за употреба като аналгетик и противовъзпалително лекарство; в дози от 50-75-100-300-325 mg при възрастни, главно като антитромбоцитно лекарство.

Вътре, със фебрилен и болков синдром, възрастни - 0,5-1 g / ден (до 3 g), разделени на 3 дози. Продължителността на лечението не трябва да надвишава 2 седмици.

Ефервесцентните таблетки се разтварят в 100-200 мл вода и се приемат перорално, след хранене, еднократна доза - 0,25-1 г, приета 3-4 пъти на ден. Продължителност на лечението - от еднократна доза до многомесечен курс.

За подобряване на реологичните свойства на кръвта - 0,15-0,25 g / ден в продължение на няколко месеца.

При миокарден инфаркт, както и за вторична профилактика при пациенти след миокарден инфаркт, 40-325 mg веднъж дневно (обикновено 160 mg). Като инхибитор на агрегацията на тромбоцитите - 300-325 mg / дневно за дълго време. При динамични мозъчно-съдови нарушения при мъжете, церебрална тромбоемболия - 325 mg / ден с постепенно увеличение до максимум 1 g / ден, за предотвратяване на рецидив - 125-300 mg / ден.

При активен ревматизъм се предписва (понастоящем не се предписва) в дневна доза от 5-8 g за възрастни и 100-125 mg / kg за юноши (15-18 години); честотата на употреба е 4-5 пъти на ден. След 1-2 седмици лечение децата намаляват дозата до 60-70 mg / kg / ден, лечението при възрастни продължава в същата доза; продължителност на лечението - до 6 седмици. Анулирането се извършва постепенно в рамките на 1-2 седмици.

Лекарите не са разделени на съвместната употреба на тези аналгетици, както и на всяко лекарство поотделно. Лекарствата обикновено имат общи показания за употреба (отърване от топлина, облекчаване на главоболие, облекчаване на състоянията, свързани с настинка и грип). Но като се има предвид мнението на педиатрите, парацетамолът е за предпочитане в терапията, тъй като ацетилсалициловата киселина е свързана с риск от синдром на Reye (проявяващ се при деца от 4 до 12 години).

Други лекари твърдят, че днес Парацетамол не би получил никакво признание, че трябва да му бъде забранено да продава дори и с рецепта. Професорът по фармакология от Университета в Ерланген-Нюрнберг (Германия) Кай Брун смята, че дори дневната норма на ацитиномофен, равна на 4 г, може да причини тежко увреждане на черния дроб, а двойният му излишък е опасен поради развитието на остра чернодробна недостатъчност.

Лекарите казват, че днес Парацетамол не би получил никакво признание, че трябва да му бъде забранено да продава дори с рецепта.

Назначаването на Аспирин според същия учен е възможно само за пациенти със сърдечно-съдови проблеми, но не и като болкоуспокояващо. В края на краищата аналгетичният ефект на лекарството продължава само няколко часа, а действието на изтъняване на кръвта продължава няколко дни. В резултат на това винаги съществува повишен, неоправдан риск от кървене.

Мнението на лекарите

Лекарите смятат, че с тези лекарства трябва да се лекува предпазливо. По-добре е да ги приемате според препоръките на специалисти, които ще предпишат правилния режим на дозиране и лечение за пациента..

Повечето лекари не препоръчват често да използват тази комбинация от лекарства, тъй като това може да причини голяма вреда на организма..

Екатерина Павловна, 44 г., терапевт, Иркутск

Триадата е доста мощен инструмент и трябва да се приема в специални случаи само веднъж като спешна помощ. Безконтролното лечение може да доведе до шок, хипотермия и колапс..

Роман Горин, на 35 години, педиатър, Томск

За да се използва като понижаване при детска треска, тази комбинация от лекарства е най-добре да се избягва поради високата им токсичност..

Лекарството "Ибупрофен"

Това лекарство се счита за второ лекарство за безопасност, то е на второ място само при Парацетамол. Доста често лекарите препоръчват употребата на лекарството "Ибупрофен" за възрастни. Особено, ако горните таблетки провокират алергични реакции или са неефективни. В допълнение, лекарството "Ибупрофен" има отличен противовъзпалителен ефект..

Сред нежеланите реакции могат да възникнат смущения в стомашно-чревния тракт:

Таблетките трябва да се приемат след хранене. Това помага за намаляване на отрицателните ефекти върху стомашната лигавица. Максималната дневна доза за възрастен е 1200 mg. Не забравяйте да спазвате интервала между дозите на таблетки. Повторна доза може да се приема само след 4 часа.

Този инструмент е строго противопоказан при наличие на стомашна язва.

Какво е синдром на Reye?

Въпросът за безопасността на употребата на Аспирин в педиатрията възникна именно защото рискът от развитие на синдрома на Reye се увеличава. Случва се рядко, но е много опасно. Проблемът е, че върху тялото на детето действат наведнъж два негативни фактора - вирусна инфекция и лекарство. В този случай черният дроб не може да се справи с натоварването, има тежка лезия, намаляване на функциите. На този фон може да се развие мозъчен оток - животозастрашаващо усложнение.

Ако давате на детето Аспирин, тялото му е подложено на сериозен стрес. Има много по-малко опасни лекарства със същия ефект..

Беше отбелязано, че синдромът на Reye се развива вече в периода на ремисия. Първите му признаци са объркано съзнание, припадъци. С тази реакция лекарството незабавно се анулира, провеждат се реанимационни мерки. За съжаление с тази патология медицината често е безсилна.

Точната причина за развитието на този опасен синдром все още не е установена. Лекарите стигнаха до извода, че комплекс от причини веднага го засяга. Сред тях са наследствената непоносимост и редица външни фактори.

Учените бяха сериозно загрижени, че аспиринът причинява толкова опасно състояние. Проведени са редица изследвания. В хода им беше установено, че приемането на лекарството увеличава вероятността от синдрома поне 40 пъти! От съображения за безопасност употребата на лекарството сред децата беше силно ограничена..

Все пак лекарите се съгласиха, че този коварен синдром е свързан предимно с генетичен дефект. С него се нарушава процесът на окисляване на мастни киселини в черния дроб. Този ефект се дължи на факта, че дете с генетично предразположение произвежда много по-малко определени ензими. Поради това мастните киселини просто не се усвояват..

Друга възможна причина за такава опасна проява са токсините. Те могат да се появят в тялото поради заболяване. Следователно синдромът се проявява още на етапа на възстановяване, когато максималната доза токсини се натрупва в организма.

Именно заради синдрома на Рейе беше забранено децата да приемат лекарството. В Европа и Русия е позволено да го назначават само след като детето навърши 12 години. Но в САЩ лекар може да му предпише и двегодишно дете. Лекарството не се препоръчва да се прилага по време на ремисия по време на остри респираторни вирусни инфекции или варицела.

Първият симптом е, че нивата на глюкозата рязко спадат в кръвта. В същото време нивото на амоняка се повишава, киселинността на кръвта се повишава. Този отговор на организма се проявява много рязко. Мазнините бързо започват да се натрупват в черния дроб и тъканите набъбват. Невъзможно е да се предвиди колко тежко ще бъде увреждането на тъканите. Най-опасното е отокът на мозъка.

Външни прояви на синдрома на Reye:

  • летаргия;
  • крампи
  • загуба на съзнание;
  • диария;
  • тежко несломимо повръщане;
  • бързо дишане;
  • силна слабост;
  • парализира крайниците.

Състоянието на пациента рязко се влошава. Всички жизнени признаци са намалени, настъпва смърт. Жизненоважно е да се помогне веднага, когато се появят първите симптоми. Детето трябва да бъде отведено в интензивното отделение. По-нататъшната прогноза зависи от състоянието на организма и компетентно оказаната помощ..

За съжаление все още не са разработени точни анализи и тестове, които биха могли веднага да открият наличието на синдрома на Reye. Проявите му могат да бъдат объркани с много други заболявания. Затова правилната диагноза често се установява само след отваряне.

Животът на дете с този опасен синдром все още може да бъде спасен. За да направите това, трябва да извършвате интензивни дейности навреме. Но дори и в този случай в мозъка ще настъпят сериозни дегенеративни промени. Компресирането на тъканите му, оток, конвулсии водят до необратими щети..